WOJNA OBRONNA 1939 W REMBERTOWIE


W czasie wojny obronnej w 1939 roku, w Rembertowie nie było większych walk frontowych, bombardowane była natomiast kilkakrotnie m.in stacja kolejowa, fabryka amunicji na Pocisku i odlewnia żeliwa inż. Abratańskiego.
Jednostki stacjonujące w rembertowskim garnizonie; 3 Batalion Strzelców i 32 dywizjon artylerii lekkiej, wraz z kadrą oficerską Centrum Wyszkolenia Piechoty wymaszerowały z Rembertowa i zasiliły Mazowiecka Brygadę Kawalerii oraz 39 Rezerwową Dywizję Piechoty, na czele której stanął gen. Olbrycht i płk. Duch. Walczyła ona rejonie Dęblina, Chełma i Zamościa.
W Rembertowie został z rezerwistów mobilizowany też 103 batalion piechoty pod dowództwem kpt. Góralczyka, który został przydzielony Grupy Operacyjnej Kawalerii generała Andersa, ale on też opuścił Rembertów i walczył m.in. w obronie Warszawy na przedpolach Pragi.
Została też ewakuowana fabryka "Pocisk", a kadra oficerska z ppłk Zapolskim została wysłana na tereny wschodnie II Rzeczpospolitej i po 17 września cześć z nich dostała się do niewoli sowieckiej.
W pierwszych dniach września była bombardowana stacja w Rembertowie, fabryka Pocisk i odlewnia Abratańskiego. Pierwszy raz w Rembertowie bombardowany był Pocisk i stacja kolejowa 1 września ok. 17:00 przez samoloty niemieckie z 27 eskadry bojowej 1 Floty powietrznej Luftwaffe. W wyniku nalotów spalony został m.in. budynek w którym przed wojną znajdowała się kawiarnia "Ziemiańska" (na zdjęciu), tzn. w miejscu gdzie teraz jest pomnik 10 Powieszonych koło stacji. Na terenie opuszczonej fabryki Pocisk" były dwie wieże obserwacyjne z których starsi harcerze z rembertowskich drużyn prowadzili obserwacje przeciwlotniczą.
Około 15 września do Rembertowa wkroczyły jednostki niemieckie 151 pułku piechoty z 61 Dywizji Piechoty i zaczęła się okupacja hitlerowska. Na terenie Rembertowa stacjonowały baterie artylerii, które do końca września ostrzeliwały broniącą się Warszawę.
Jako ciekawostki warto dodać, że na przedpolach Warszawy w sąsiedztwie Rembertowa (wymieniane są dwie lokalizacje: Zacisze albo Cechówka) zginął niemiecki generał Werner von Fritsch. Niedaleko Rembertowa, z wieży klasztoru Sióstr Felicjanek na Glinkach (na Marysinie) ostrzeliwaną i bombardowaną Warszawę obserwował sam Adolf Hitler. Także niedaleko, w szkole (obecnie przedszkolu) przy ul.Paderewskiego w Sulejówku odbyła się 27 września I faza rozmów polsko-niemieckich w sprawie kapitulacji Warszawy.
Po zakończeniu działań bojowych na przełomie 1939/40 roku Niemcy zajęli budynki CWPiech, Szkoły Powszechnej nr 3 przy al. Sztandarów, a z fabryki "Pocisk" wywieźli maszyny i utworzyli tam magazyn mundurowy Polecam przy tej okazji lekturę wspomnień z jesieni 1939 roku p. Wojciecha Szymańskiego, mieszkańca Rembertowa "Rok 1939 w oczach siedmiolatka" http://www.dawnyrembertow.pl/index.php/opracowania/541-wojciech-szymanski-rok-1939-w-oczach-siedmiolatka.html