Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego (obecnie nie istnieje)
al. Chruściela, rondo przed bramą wjazdową na teren Akademii
![](/ulice/img_ulic/chrusciela_pomniks.jpg)
Pomnik z metalowym popiersiem marszałka Piłsudskiego odsłonięty został w tym miejscu 10 listopada 1935 roku w obecności: gen. Głuchowskiego, płk. Paralińskiego, płk. Olbrychta, płk. Turskiego płk. Zapolskiego, wojewody warszawskiegoo Godlewskiego, starosty Mieszkowskiego oraz zawiadowcy stacji Zyburtowicza. Po odsłonięciu odbyła się defilada w której uczestniczyły: 3 batalionu strzelców, 32 dywizjon artylerii lekiej i pluton łaczności CWPiech, która poprowadził płk Jadwiński, dowódca 3 BStrz.
Około roku 1937 popiersie zamieniono na większe wykonane z piaskowca, a sam cokół podwyższono i ogrodzono. Na cokole pomnika umieszczono napis "WODZOWI NARODU - REMBERTÓW" i data "10-11-1935"
![](/ulice/img_ulic/chrusciela_pomnik3.jpg)
Corocznie w rocznicę "Cudu nad Wisłą" 15 sierpnia pod pomnikiem odbywał się uroczysty capstrzyk w którym uczestniczyli żołnierze CWP i miejscowa ludność (fot z albumu Ireny i Bolesława Prusak)
![](/ulice/img_ulic/chrusciela_pomnik5.jpg)
W czasie okupacji przez pewien czas Niemcy tolerowali pomnik ale w roku 1941 postanowili go usunąć.
Oficjalnie popiersie zaginęło, niektóre osoby podejrzewają że zostało jednak Niemcom wykradzione i schowane (a później zakopane) na jednej z działek w okolicy ul. Cyrulików.
Obecnie na miejsce pomnika Marszałka Piłsudskiego stoi postument poświęcony gen. Fieldorfowi "Nilowi"
![](/ulice/img_ulic/chrusciela_pomnikn.jpg)
![](/images/ulice/tabliczka_pamietkoa.jpg)
Jeśli na temat opisywanego budynku masz jakieś uwagi, informacje, pamiątkowe zdjęcia, dokumenty, plany lub inne pamiątki związane z tym budynkiem, chciałbyś coś uzupełnić lub zauważyłeś jakieś nieścisłości czy błędy - prosimy o wypełnienie formularza lub o kontakt.