al. Chruściela 104 (dawniej ul. Wieczorkiewicza 184)
Dom Oficerski FKW


Fot. Cz. Olszewski (FKW/CBW)



Budynek mieszkalny dla oficerów WP w kształcie wydłużonego dwutraktowego bloku, przypominającego przedwojenne kamienice. Wybudowany przez Fundusz Kwaterunku Wojskowego wg projektu Władysława Polkowskiego. Oddany do użytku w 1931 roku, znajdowało się w nim 18 mieszkań z 75 izbami o łącznej kubaturze 9083 m3. Budynek powstał na przełomie dwóch stylów architektonicznych i pewnie dlatego widać w nim przenikające się style klasycystyczno-dworkowe i modernistyczno-funkcjonalne. Posiada bardzo skromne detale architektoniczne, jak boniowania ryzalitów klatek schodowych oraz obramień zamkniętych łukiem wejść. Piony klatek schodowych zwieńczone są od strony elewacji głównej trójkątnymi frontonami. Cały budynek obiega cokół i fryz z gzymsem koronującym. Budynek posiada dach czterospadowy, pokryty blachą. (Prawie identyczny budynek tego samego architekta znajduje się na ul. Gierczak 4) W okresie międzywojennym budynek przeznaczony jako dom mieszkalny dla oficerów i kadry Centrum Wyszkolenia Piechoty. W czasie II wojny światowej zajęty przez Niemców dla personelu Bazy Zapasowej Obsługi Pociągów Pancernych ("Eisenbahn-Panzerzug-Ersatz-Abteilung"). W budynku na parterze mieścił się też posterunek żandarmerii dla całego niemieckiego garnizonu w Rembertowie ("Beritt. Gend. Posten Tr. ÜbPl Rembertow"). Pod koniec działań wojennych w 1945 roku w budynku znajdował się szpital wojskowy dla żołnierzy radzieckich. Po wojnie budynek przeznaczony na cele mieszkaniowe, głównie dla pracowników Akademii Sztabu Generalnego.



Budynek podczas budowy.(FKW/CBW)


Zdjęcie z okresu II wojny światowej przed klatką w której mieścił się posterunek niemieckiej żandarmerii


Zdjecie z tyłu budynku podczas cwiczeń przeciwpożarowych ok. roku 1950


Szkic rozmieszczeń pomieszczeń w budynku


Szkic jednego z mieszkań Każde mieszkanie składało sie przeważnie z 3 pokoi po ok. 16-25 m.kw., kuchni ze spiżarnią oraz łazienka z wanną i ubikacją. W każdym pokoju znajdował się piec kaflowy


Szkic położenia budynku

Jeśli na temat opisywanego budynku masz jakieś uwagi, informacje, pamiątkowe zdjęcia, dokumenty, plany lub inne pamiątki związane z tym budynkiem, chciałbyś coś uzupełnić lub zauważyłeś jakieś nieścisłości czy błędy - prosimy o wypełnienie formularza lub o kontakt.