ul. Gierczak 4 
Dom Podoficerski FKW


Fot. Cz. Olszewski (FKW/CBW)



Budynek mieszkalny dla podoficerów WP w kształcie wydłużonego dwutraktowego bloku, przypominającego przedwojenne kamienice. Wybudowany przez Fundusz Kwaterunku Wojskowego wg projektu Władysława Polkowskiego. Bardzo podobny budynek tego samego architekta znajduje się na ul. Chruściela 104. Oddany do użytku w 1931 roku, znajdowało się w nim 26 mieszkań z 76 izbami o łącznej kubaturze 7626 m3. Budynek powstał na przełomie dwóch stylów architektonicznych i pewnie dlatego widać w nim przenikające się style klasycystyczno-dworkowe i modernistyczno-funkcjonalne. Posiada bardzo skromne detale architektoniczne, jak boniowania ryzalitów klatek schodowych oraz obramień zamkniętych łukiem wejść. Piony klatek schodowych zwieńczone są od strony elewacji głównej trójkątnymi frontonami. Na elewacji wokół budynków znajduje się cokół i fryz z gzymsem koronującym. Budynek posiada dach czterospadowy, pokryty blachą.
Przed wojną w klatce bocznej od lewej strony mieszkały m.in. rodziny Karpowiczów, Koptiuchów, Stachowiaków, Czerwińskich i Kowalczyków. W klatce frontowej po prawej stronie mieszkały rodziny: Baranów, Głuszków, Chmielewskich, Brydaków, Furmanów. W klatce bocznej po prawej stronie mieszkały rodziny: Raciszów, Grajkowskich, Golusińskich, Mikołajczyków, Dereczyńskich i Łuseckich.
W trakcie okupacji polskich mieszkańców wysiedlono. Po wojnie w budynku zamieszkałay rodziny żołnierzy LWP.



Budynek podczas budowy.(FKW/CBW)


Szkic rozmieszczeń pomieszczeń w budynku


Szkic położenia budynku


Szkic jednego z mieszkań

Każde mieszkanie składało się przeważnie z dwóch pokoi po ok. 15 m.kw., kuchni i łazienki z ubikacją. W każdym pokoju znajdował się piec kaflowy



Jeśli na temat opisywanego budynku masz jakieś uwagi, informacje, pamiątkowe zdjęcia, dokumenty, plany lub inne pamiątki związane z tym budynkiem, chciałbyś coś uzupełnić lub zauważyłeś jakieś nieścisłości czy błędy - prosimy o wypełnienie formularza lub o kontakt.