Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego (obecnie nie istnieje)
al. Chruściela, rondo przed bramą wjazdową na teren Akademii 

 

 

Pomnik z metalowym popiersiem marszałka Piłsudskiego odsłonięty został w tym miejscu 10 listopada 1935 roku w obecności: gen. Głuchowskiego, płk. Paralińskiego, płk. Olbrychta, płk. Turskiego płk. Zapolskiego, wojewody warszawskiegoo Godlewskiego, starosty Mieszkowskiego oraz zawiadowcy stacji Zyburtowicza. Po odsłonięciu odbyła się defilada w której uczestniczyły: 3 batalionu strzelców, 32 dywizjon artylerii lekiej i pluton łaczności CWPiech, która poprowadził płk Jadwiński, dowódca 3 BStrz.
Około roku 1937 popiersie zamieniono na większe wykonane z piaskowca, a sam cokół podwyższono i ogrodzono. Na cokole pomnika umieszczono napis "WODZOWI NARODU - REMBERTÓW" i data "10-11-1935"  

 

 

 

Corocznie w rocznicę "Cudu nad Wisłą" 15 sierpnia pod pomnikiem odbywał się uroczysty capstrzyk w którym uczestniczyli żołnierze CWP i miejscowa ludność (fot z albumu Ireny i Bolesława Prusak)  


  W czasie okupacji przez pewien czas Niemcy tolerowali pomnik ale w roku 1941 postanowili go usunąć.
 


Oficjalnie popiersie zaginęło, niektóre osoby podejrzewają że zostało jednak Niemcom wykradzione i schowane (a później zakopane) na jednej z działek w okolicy ul. Cyrulików.
  

Obecnie na miejsce pomnika Marszałka Piłsudskiego stoi postument poświęcony gen. Fieldorfowi "Nilowi"  

 

 Jeśli na temat opisywanego budynku masz jakieś uwagi, informacje, pamiątkowe zdjęcia, dokumenty, plany lub inne pamiątki związane z tym budynkiem, chciałbyś coś uzupełnić lub zauważyłeś jakieś nieścisłości czy błędy - prosimy o wypełnienie formularza lub o kontakt.