ul. Marsa (brama d. Fabryki Amunicji POCISK)
(dawniej ul. Grochowska)

W grudniu 1920 roku powstał  filia nr 2 Zakładów Amunicyjnych "Pocisk", W filii w Rembertowie znajdował się m.in. dział elaboracji, kapiszonownia, zapalnikownia i laboratorium.
W 1932 Fabryka Amunicji "Pocisk" przeszła pod ścisły zarząd Ministerstwa Spraw Wojskowych i zmieniła nazwę na Wojskowe Zakłady Pirotechniczne a później Wytwórnia Amunicji nr 2. Zakład miał własne przedszkole dla dzieci pracowników, zakładową straż pożarną a nawet  teatr i klub sportowy KS „Kadra”.
W początku okupacji niemieckiej większość maszyn została wywieziona do Niemiec. Na terenie zakładów powstały magazyny mundurowe a od 1941 roku także filii obozu jenieckiego - stalagu 333. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na terenie zakładu powstał Obóz Specjalny NKWD nr 10 rozbity 25 maja 1945 r. przez oddział partyzancki z Mińska Mazowieckiego
Do 1992 ro. na terenie zakładu stacjonowała radziecka jednostka wojskowa łączności. Obecnie znajduje się tam wojskowa baza logistyczna. 

Brama wjazdowa i budynek sąsiadujący ok. 1932 roku

 

 

brama wjazdowa na teren ok 1940 r.


 

Na temat tego budynku brak jest szczegółowych informacji. Jeśli masz jakieś informacje ,uwagi, pamiątkowe zdjęcia, dokumenty, plany lub inne pamiątki związane z tym budynkiem, - prosimy o wypełnienie formularza lub o kontakt