ul. Gawędziarzy 24 (d. Okuniewska)
(obecnie nie istnieje)fot. BWF archiwum "Głosu Mieszkańców"W okresie okupacji hitlerowskiej w mieszkaniu na I piętrze znajdowała się tajna radiostacja Komendy Głównej Armii Krajowej. 4 marca 1944 roku radiiostacja została zlokalizowana i otoczona przez oddziały niemieckiej żandarmerii. W wyniku walki podczas próby przebicia zgineli żołnierze osłony radiostacji: kpr. pchor AK Eugeniusz Bocheński ps. "Dubaniec" oraz kpr pchor. AK Stefan Łyszkiewicz ps. "Pechowiec". Z niemieckiej obławy udało się wymknąć kpr. Janowi Świdzińskiemu ps "Soplica" oraz prawdopodobnie radiotelegrafiście którego personaliów nie udało sie ustalić. Po wojnie na pobliskim skwerku na rogu ulic Gawędziarzy i Haubicy odsłonięto pomnik upamiętniający to wydarzenie.
Zaraz po wojnie w domu tym mieszkała m.in rodzina Fiuk,a w latach osiemdziesiątych rodzina Laskoskich
Budynek rozberany w roku 2003.Pomnik i dom przy ul. Gawędziarzy 24 podczas uroczystości rocznicowych (fot. z albumu rodzinnego Bożeny S.)


Pomnik i dom przy ul. Gawędziarzy 24 podczas uroczystości rocznicowych (fot. z albumu rodzinnego Bożeny S.)


Pomnik i dom przy ul. Gawędziarzy 24 podczas uroczystości rocznicowych (fot. BWF, archiwum "Głosu Mieszkańców")


Pomnik i dom przy ul. Gawędziarzy 24 podczas uroczystości rocznicowych (fot. BWF, archiwum "Głosu Mieszkańców")

Jeśli na temat opisywanego budynku masz jakieś uwagi, informacje, pamiątkowe zdjęcia, dokumenty, plany lub inne pamiątki związane z tym budynkiem, chciałbyś coś uzupełnić lub zauważyłeś jakieś nieścisłości czy błędy - prosimy o wypełnienie formularza lub o kontakt.