Al. Chruściela 2

 

 

W tym miejscu na początku XX w drewnianym budynku funkcjonowała Restauracja "Arkadia". W czasie I wojny światowej po zajęciu Warszawy przez wojska niemieckie, po 1916 roku mieścił się tam Soldatenhaus (Dom Żołnierza)  

 

 

 

 

 
Przed wojną w 1939 w murowanym budynku mieściła się cukiernia "Ziemianka" (lub "Ziemiańska"). Budynek zbombardowany podczas nalotu 5 września 1939. Rozebrany ok. roku 1941.
 
Al. Piłsudskiego (obecnie al. Chruściela). po prawej fragment kamienicy od nr 2.
 
chruściela 2 ziemiańska
Widok ul. Żwirki (obecnie ul. Cyrulików), po prawej ruiny wypalonej kamienicy w której mieściła się restauracja "Ziemiańska" na Al. Piłsudskiego 2
 
Dnia 16 października 1942 roku na terenie tej i sąsiednich posesji Niemcy dokonali mordu wieszając 10 więźniów Pawiaka w odwecie za wysadzenie przez AK torów kolejowych wokół Warszawy w ramach akcji "Wieniec"

 

  

Obecnie na tym miejscu znajduje się pomnik upamiętniający powieszonych oraz zasadzonych jest 10 symbolicznych topoli.   

 Jeśli na temat opisywanego budynku masz jakieś uwagi, informacje, pamiątkowe zdjęcia, dokumenty, plany lub inne pamiątki związane z tym budynkiem, chciałbyś coś uzupełnić lub zauważyłeś jakieś nieścisłości czy błędy - prosimy o wypełnienie formularza lub o kontakt.