ul. Admiralska 1
Dom Podoficerski FKW
Kubatura 3200 m3
Powierzchnia 566 m2
 
 
 
Budynek mieszkalny "podoficerski" wybudowany w 1926 roku, wg. projektu (prawdopodobnie autorstwa Kazimierza Mieszkisa) typowego dla ówczesnego w tym czasie stylu dworkowego. 
Budynek wolnostojący, ustawiony szczytowo do ul. Admiralskiej . Jest jednym z trzech budynków okalających prostokątny skwer. Murowany z cegly, tynkowany, więźba dachowa drewniana o konstrukcji kleszczowo-stolcowej ze stolcami stojącymi.
Dach kryty dachowką ceramiczną "karpiówka" ułożoną pojedynczo, szczyt środkowy i lukarny obite blachą cynkową. Posadzki w klatkach schodowych z czarnego lastryka, schody murowane z metalową balustradą. W pomieszczeniach parkiety z klepki dębowej.
Budynek składa się z dwóch segmentów założonych na planie wydłużonego prostokąta połączonego krótszymi bokami. Segmenty dwutraktowe, na osi każdego z nich klatka schodowa z symetrycznym rozkładem pomieszczeń po obu jej stronach. Na osi elewacji tylnej wnęki balkonowe.
Budynek dwukondygnacyjny, podpiwniczony, bryła zwarta nakryta czterospadowym dachem o dużym kącie nachylenia połaci. Kompozycję elewacji przedniej każdego segmentu tworzą osie klatek schodowych ujęte szerokimi pasami tynku. Płaszczyzna ściany rozbita symetrycznie oknami ościeżnicowymi. Prostokątny otwór wejściowy znajduje się w blendzie zamkniętej łukiem półpełnym, w podłuczu blendy świetlik o wykroju kwadratowym. Nad blendą na granicy kondygnacji prostokątna płycina tynkowana, nad nią okno klatki schodowej. Na osi elewacji tylnej każdego segmentu znajduje się dwukondygnacyjna wnęka wsparta na trzech kolumnach o uproszczonych głowicach w formie doryckiej. W połaciach dachu symetrycznie umieszczone lukarny nakryte daszkami o luku odcinkowym. Budynek pierwotnie posiadał piece.
 
fot. A. Stasiak ODZ


Jeśli na temat opisywanego budynku masz jakieś uwagi, informacje, pamiątkowe zdjęcia, dokumenty, plany lub inne pamiątki związane z tym budynkiem, chciałbyś coś uzupełnić lub zauważyłeś jakieś nieścisłości czy błędy - prosimy o wypełnienie formularza lub o kontakt.