KRONIKA RODZINY BRODOWSKICH
z al. Piłsudskiego (obecnie Al. Chruściela)

 

1929-1931 - Pierwszy kontakt Mariana Brodowskiego z Rembertowem. W tych latach Marian Brodowski odbywa służbę wojskową w 1 Dywizjonie Artylerii Konnej im. gen. Józefa Bema w Garnizonie Warszawskim. W czasie służby kończy Podoficerską Szkołę Wojsk Łączności w Rembertowie.16.05.1937 - Marian Brodowski zam. w Warszawie przy ul. Białej róg Chłodnej zawiera Związek Małżeński z Florentyną Baranowską, zam w Warszawie przy ul. Otwockiej. Uroczystość ślubna odbywa się w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej w Warszawie.09.1937 - Florentyna i Marian Brodowscy przeprowadzają się do Rembertowa, gdzie wynajmują mieszkanie przy ul. Legionowej 9. Marian Brodowski pracuje do wybuchu wojny, tak jak przed ślubem - w Fabryce Płatowców na Okęciu.1938 - Rodzina powiększa się. Przychodzi na świat córka - Elżbieta.ok. 1940 - Po wybuchu wojny przenoszą się na al. Piłsudskiego 31, gdzie mieszkają do 1943 r i prowadzą Czytelnię i Skład Materiałów Piśmiennych.1943 - Przeprowadzka na al. Piłsudskiego 59, kontynuacja prowadzenia Czytelni.1944 - W szpitalu na ul. Lindleya w Warszawie urodziny syna - Tadeusza1944- Marian Brodowski razem z grupą kilkuset mężczyzn i młodzieńców - mieszkańców Rembertowa - zostaje zabrany przez uciekających Niemców do obozu. Pierwszy etap to Twierdza Zakroczymska, później Poznań, Piła - obóz pracy i Pennemunde na wyspie Uznam w fabryce rakiet V2.sierpień 1944 - W czasie Powstania Warszawskiego Florentyna Brodowska jest z synem - Tadeuszem (ma 3 mies.). Córka Elżbieta (ma 6 lat) jest pod opieką siostry Mariana - Anny w Warszawie (Anna bierze czynny udział w konspiracji). Po Powstaniu, przez obóz przejściowy w Pruszkowie zostają wywiezione do Krakowa, skąd wracają jesienią 1945 r.1945 - Latem 1945 r wraca z obozu Marian Brodowski. Niedaleko domu - na Pocisku - zatrzymuje go patrol sowiecki. Widząc dokumenty niemieckie (karta zwolniena z obozu) żołnierz sowiecki chce bez sądu rozstrzelać Mariana. Gdy przetrząsa kieszenie Mariana, znajduje Różaniec, który cudownie ratuje Marianowi życie, bo żołnierz oddaje mu wszystko i puszcza go do domu. Do dziś ten Różaniec jest Rodzinną Relikwią.

Mieszkają nadal w tym samym mieszkaniu na Piłsudskiego dość szybko zmienionej na Świerczewskiego 59.

Krótka próba kontynuacji prowadzenia czytelni.

Marian Brodowski rozpoczyna pracę w Urzędzie Miejskim w Rembertowie, jednocześnie rozpoczyna działalność społeczną.

Prowadzi Teatr Amatorski "ZORZA" w budynku kina (późniejszej SZAROTKI), gdzie jest kierownikiem artystycznym i aktorem. W teatrze tym występuje też siostra Mariana - Anna (Hanna), która zamieszkuje w tym samym domu co brat, w małym pokoiku na piętrze.

Jednocześnie (od 10.1945) Marian Brodowski rozpoczyna współtworzenie Polskiej Macierzy Muzycznej - Oddział Rembertów.

Zakładanie Klubu ZAKROCZYMIAKÓW przy Rembertowskim Kole ZBOWID.

ZAKROCZYMIACY z Rembertowa


1947 - Córka Elżbieta przystępuje do I Komunii Św.1948 - Początek pracy Mariana Brodowskiego w powstającym Funduszu Wczasów Pracowniczych, gdzie pracował do czasu przejścia na emeryturę (w 1973 r) na stanowisku Głównego Księgowego.

1949 - Tadeusz idzie do przedszkola na Republikańską, ale wytrzymuje w nim tylko tydzień.

Tadeusz i Ela,rok 1949


06.1951 - Córka Elżbieta kończy Szkołę Podstawową Nr 3.Wakacje 1951 - Sopot
Szwagier Florentyny, Elżbieta, Florentyna z Tadeuszem, Marian z córką Szwagra01.09.1951 - Elżbieta idzie do ósmej klasy Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej stopnia Licealnego na Nowym Rembertowie, a Tadeusz - do pierwszej klasy Szkoły Podstawowej Nr 3.15.04.1952 - W wieku 14 lat umiera córka Florentyny i Mariana Brodowskich - Elżbieta. Po czterech dniach od operacji wyrostka robaczkowego wdaje się zapalenie otrzewnej, z którego nie dało się Eli wyleczyć.05.1953 - Tadeusz przystępuje do I Komunii Św.1953 - przychodzi na świat drugi syn - Leszek.

1956 - Leszek zaczyna grać na fortepianie,

Strona z Expressu Wieczornego - jesień 1956Anna Brodowska, - siostra Mariana, wychodzi za mąż za Stefana Urbańczyka, również z Rembertowa i przeprowadzają się na ul. Eskulapów (d. Aleksandrowską)1959 - Leszek rozpoczyna naukę w Szkole Muzycznej a Tadeusz w Technikum Łączności Nr 1<align=center>Na spacerze, rok 1959
Tadeusz, Anna - siostra Mariana, Leszek, Florentyna, Marian1960 - Leszek rozpoczyna naukę w Szkole Podstawowej nr 217 w Rembertowie

Florentyna rozpoczyna pracę w Biurze Skierowań FWP, a Marian dalej działa w rembertowskim kole ZAKROCZYMIAKÓW.

1964 - Tadeusz po Maturze w Technikum, rozpoczyna studia na wydz. Mat-Fiz. Uniwersytetu Warszawskiego.

01.1965 - Rodzina Brodowskich przeprowadza się z Rembertowa na Muranów.<align=center>DALSZE DZIEJE RODZINY BRODOWSKICH<align=center>Florentyna Brodowska zmarła w wieku 65 lat, 01.05.1982 rMarian Brodowski zmarł w wieku 74 lat, 08.07.1982 r.  
Syn Tadeusz ożenił się 1970 r. z Ryszardą z.d. Korolczuk,
ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, pracował jako konstruktor i nauczyciel,
mieszkają w Warszawie.Opracował na podstawie własnych wspomnień Tadeusz Brodowski


Jeśli na temat opisywanej rodziny masz jakieś uwagi, informacje, pamiątkowe zdjęcia, dokumenty, lub inne pamiątki związane z tą rodziną, chciałbyś coś uzupełnić lub zauważyłeś jakieś nieścisłości czy błędy - prosimy o kontaktProsimy także o kontakt rodziny i osoby które chciałyby opracować i zamieścić kalenadrium
upamiętniające losy własnych rodzin w Rembertowie (sprzed 1957 roku)