Zaawansowane szukanie
Rejestracja
Użytkownik:

Hasło:

Zalogować automatycznie przy następnej wizycie?

» Zapomniałem hasła
» Rejestracja
Losowe zdjęcie

Gwiadka w OSP RembertĂłw
Gwiadka w OSP RembertĂłw
Komentarzy: 0
Gość


domy przy ul. CyrulikĂłw
domy przy ul. CyrulikĂłw

domy przy ul. CyrulikĂłw
Komentarz: Zdjęcie z okresu okupacji niemieckiego pociągu pancernego w okolicy stacji kolejowej w Rembertowie. W tle widać domy na ul. Cyrulików (dawniej ul. Żwirki) Na wysokości pierwszej kratownicy widać kamienice przy ul. Cyrulików 63-67, troche dalej fragment dachu nastawni, na wysokosci 4-5 wagonu kamienica przy ul. Cyrulików 73, natomiast na wysokosci ostatniej platformy dom przy ul. Cyrulików 87 .
Data: 13.03.2009 11:44
Wyświetleń: 4835
Ocena: 4.92 (12 głosów)
Dodał: biesław


Autor: Komentarz:
Wojciech Szymański
Gość
uzupełnienie i sprostowanie

Zdjęcie pochodzi najpewniej z 1940 r. (zob. mój komentarz na stronie o Poligonie, przy tymże zdjęciu). W przerwie między domem nr 67 a 73 znajdował się rembertowski targ, z brukowanym placem po środku (dla furmanek) i sklepami, m.in. jatkami w koło. Pod nr 73 był sklep galanteryjny, w tym z rozmaitym poszukiwanymi przez dzieci papierowmi drobiazgami. Natomiast Żwirki 87 to pewnie dom Goców, właścicieli piekarni, która chyba mieściła się w pobliżu, przy ul. Artyleryjskiej. Natomiast z tą kolejową nastawnią coś jest nie tak! O ile pamięć mnie nie zawodzi, znajdowała się ona dalej w kierunku wschodnim, gdzieś na wysokości początków zabudowy Kolonii Oficerskiej. To co widać na pierwszym planie za słupem trakcyjnym to jest wagon szturmowy pociągu pancernego z antenami radiostacji na dachu, a za nim pancerna lokomotywa, z wysoko wypiętrzonym dachem. Przypominam: jedno i drugie pochodzą ze zdobycznych polskich pociągów pancernych, podobnie jak i reszta widocznego na zdjęciu składu
22.03.2009 11:48  
jerzy
Gość
uzupełnienie

Ten rembertowski targ między Cyrulików 67 a 73 to był bazar Styczyńskiego. A piekarnia Goców znajdowała się między widoczną kamienicą przy dzisiajszej Cyrulików 87 a fabryka Abtratańskiego.
04.04.2009 15:25  
Wojciech Szymański
Gość
racja!

Pamięć okazuje się zawodna! Rzeczywiście bezpośredno przed znaną fabryką Abratańskiego znajdowały się 2 przylegające do siebie kamienice (istniejące do chwli obecnej); większa - widoczna na fotografii całkowicie zasłoniła mniejszą - Goców. Piekarnia ich znajdowała się jednak w osobnym, parterowym budynku usytuowanym w sąsiedztwie, przy d. ul. Kościuszki (nie - Artyleryjskiej, jak błędnie napisałem).
23.04.2009 11:51  

Wyślij komentarz
Osoba:
Tytuł:
Komentarz:
 
 
Wpisz kod z obrazka:

Proszę wpisać małe lub duże litery, które pojawiły się na obrazku. Jeśli masz problemy z identyfikacją znaków, kliknij na obrazek, aby wygenerować nowy kod.


Poprzednie zdjęcie:
widok terenu CWPiech  
 Następne zdjęcie:
Przed domem Łyszkiewiczów

 

   

Materiały zdjęciowe użyte na stronie dawnyrembertow.pl pozostają własnością ich właścicieli
i zostaly użyte jedynie w celach edukacyjnych.

Powered by 4images 1.9
Translation by Paweł Szybiak
Copyright © 2002 4homepages.de