Podoficerska Szkoła Wojsk Łączności była w Zegrzu. Przez cały okres międzywojenny i później. A pewnie służyli tam również m.inn. młodzi chłopcy z Rembertowa. Może poszczególne oddziały tej szkoły brał udział w jakiś ćwiczeniach na rembertowskim poligonie!?
07.02.2009 11:26
Tadeusz Brodowski
Go
Podoficerska Szkoła Łaczności w Rembertowie
Proszę uważnie obejrzeć dyplom Ukończenia Podoficerskiej Szkoły Łączności w REMBERTOWIE - zdjęcie w ARCHIWUM DOKUMENTÓW - Pozdrawiam
07.02.2009 11:57
Wojciech Szymański
Go
uzupełnienia c.d.
Przeczytałem b. dokładnie! Zwłaszcza pieczęcie i podpisy pod spodem. I tak, od lewej mamy tu: nieczytelny stempel i podpis dowódcy kompanii, pieczęć okrągłą z orłem I Pułku Łączności, pieczęć i podpis d-cy ppułk. Wróblewskiego. Pułk ten stacjonował w Zegrzu i wtedy dowodził nim tenże Józef Wróblewski. W Zegrzu znajdowało się Centrum Wyszkolenia Łączności (CWŁ), którego strukturę stanowiła Centralna Szkoła Podoficerska Wojsk Łączności. W jej ramach prowadzone były 9-miesięczne kursy kończone kilkudniowymi zajęciami w terenie. Stąd przypuszczenie, że ów nabazgrany na dyplomie Rembertów to tylko miejsce ukończenia kursu i wystawienia dokumentu. Pozdrawiam!
10.02.2009 11:34
Tadeusz Brodowski
Go
uzupelnienie
Dziękuję za uzupełnienie, ale zgodnie z "nabazgranymi " danymi, kurs trwał od 15 lutego do 15 lipca, więc jak na 9 miesięcy to trochę mało.Widać to był specjalny kurs.
W r 1929 była reorganizacja i w Zegrzu została Szkoła Podchorążych Rezerwy Łączności i Oficerska Szkoła Łączności.
Z 1 d.a.k. wydzielony był szwadron łączności. który nie stacjonował razem z całym dywizjonem. Tę wiedzę mam od ojca i na tej wiedzy oraz nabazgranym dokumencie opierałem się umieszczając zdjecia na stronie Rembertowa.
Nawet jeżeli nie w 100% to przynajmniej trochę są powiązane z Rembertowem
Serdecznie pozdrawiam.
10.02.2009 12:06
Wojciech Szymański
Go
uzupełnienie do uzupełnienia
Oczywiście ma Pan rację, że te zdjęcia są powiązane z Rembertowem! Wskazywałem na to za każdym razem, sugerując jednocześnie charakter tych powiązań. Zastrzegam, nie jestem specjalistą studiującym te zagadnienia. Poprostu interesują mnie rózne aspekty życia Rembertowa, w tym obecność wojska, która zawsze kojarzyła mi się z Poligonem (początki za caratu) i CWpiech (od 1931 r.). Moja wiedza opiera się na literaturze i internecie, a w minimalnym stopniu na wspomnieniach z dzieciństwa. Ma Pan również rację, że to musiał być jakiś specjalny kurs, w który uczestniczyli (co widać na zdjęciu) żołnierze z różnych jednostek. Nie pisałem o tym, ale kurs normalny był rozłożony na 3 transze; ten był wyraźnie skróconym szkoleniem specjalistycznym dla radiotelegrafistów. A swoją drogą ciekawe, gdzie ten szwadron łączności stacjonował!?
Na marginesie - zamieszcza Pan świetne zdjęcia, również te z zimowej przepustki w Łazienkach są znakomite! Gratuluję i pozdrawiam!
11.02.2009 11:43
Tadeusz Brodowski
Go
Uzupełnienie do uzupełnienai do uzupełnienia
Ja opieram się wyłącznie na wiedzy z opowieści ojca i tych pamiątkach, które po Nim zostały, tylko o Zegrzu i Szwadronie Łączności wydzielonym z 1 d.a.k przeczytałem w internecie. Ojciec mi mówił , że jego szwadron stacjonował w Rembertowie, ale gdzie konkretnie - nie pytałem. Te opowieści były z czasów, kiedy byłem dzieckiem, więc teraz , jako emeryt oglądam zdjęcia i inne dokumenty i opieram sie na tym, co widzę. Zamieszczę jeszcze zdjęcia z promocji w Szkole Podoficerskiej i tam też jest Rembertów.
Dziękuję za cenne uwagi i serdecznie pozdrawiam. TB