Widok al. Marszałka Piłsudskiego (obecnie Chruściela) rok ok. 1930. Pierwszy z lewej fragment istniejącego do dziś dom przy Al. Piłsudskiego, obecnie Al. Chruściela 9.
Jest to widok Alei Piłsudskiego od strony Poligonu. Zwracam uwagę na tory kolejki wąskotorowej na prawo od jezdni. Jęździła ona od dworca kolejowego w głąb Poligonu. Składała się ze spalinowej lokomotywki i odkrytego wagoniku (bez ścian). Sam jako dziecko widziałem ją przed wojnę w ruchu, z żołnierzami siedącymi na ławkach. Tory chyba rozebrali Niemcy podczas okupacji.
05.12.2008 09:55
SĹ‚awomir Bielicki
Go¶ć
Re: szczegóły
Proszę jednak zauważyć, że widać tam dwa tory, czyli tzw. "mijankę". Jest to więc, według mnie, rozwidlenie do przetaczania lokomotywki kolejki, które znajdowało się przy stacji kolejowej. Widać to dobrze na późniejszym zdjęciu z przybudowy torowiska, które znajduje sie w opisie "al. Chruściela" w dziale "Index ulic"
05.12.2008 11:14
mirek frankowski
Go¶ć
al.chrusciela
Widoczny z lewej strony budynek to nie Chrusciela 9 zgadzam sie z Panem Szymanskim iz jest to widok od strony AON/obecnie/ budynek po lewej stonie rzeczywiscie istnieje do dzis byl wlasnoscia rodziny Michalskich na pierwszym petrze mial gabinet znany stomatolog Kolczynski na pyjolsarterze znajdowaly sie sklepy obowniczy Bata i tekstylny p. Silickiej rowniez kusnierki. Dalej w kierunku stacji PKP widac min dom Bitterow rembertowskich przmyslowcow i kupcow . Bitterowie mieli kilka domow i byli wspolwlascicielami rowniez kilku. Mirek Frankowski
13.12.2008 03:39
mirek frankowski
Go¶ć
szczegoly
Widoczny na zdjeciu row odwadniajacy byl po lewej nieparzystej stronie Al. Pilsudskiego / idac od stacji PKP/ resztk torowiska min. betonowy gruz lezal jeszcze przez wiele lat tak mniej wiecej posrodku ulicy w miejscu gdzie obecnie rosna drzewkai Mirek Frankowski
13.12.2008 03:46
SĹ‚awomir Bielicki
Go¶ć
zdjęcie Al. Chruściela
A jakby w takim razie możnaby było wytłumaczyć te rozwidlenie i dwa tory widoczne wyraźnie na zdjeciu? Rów odwadniający też widać, jest to szary pas przed chodnikiem, przed tym domem.
Co do tego że miałby to być dom Michalskich, to oni z tego co wiem mieli dom na rogu dzisiejszych Chruściela i Esklapów. I ten dom różni się architektonicznie od tego który jest na tym zdjęciu.
13.12.2008 14:12
córka żołnierzaz z tej pięknej miejscowości
Go¶ć
Rembertów ul.Piłsudskiego ok.1930 r.
w tej miejscowości mój ojciec odbywał czynną służbę wojskową w latach 1936-38, grał w orkiestrze wojskowej. Za każde zdjęcie orkiestry z tego okresu umieszczone w tej galerii będę wdzięczna.
01.01.2009 19:29
Zban
Go¶ć
kolejka wÄ…skotorowa w Rembertowie
opisana kolejka była poczatkowo bocznicą kolejki Zegrze-Struga-Rembertów-Wawer. Po likwidacji linii pozostał frgment Stacja kolejowa Rembertów-Brama Poligonu i dalej w głąb poligonu, prawie do Stanisławowa.
08.03.2009 22:53
Leszek
Go¶ć
ul. Piłsudskiego ok. 1930
Jeszcze jeden głos w sprawie miejsca wykonania fotografi. Zdjęcie zostało zrobione z pewnej wysokości, według mnie to jest poziom pierwszego piętra. Czy od strony bramy Poligonu istniał taki budynek? Nie istniał. A może zdjęcie zrobiono z balkonu na pierwszym piętrze domu Chruściela 2 a widoczny budynek to jednak Chruściela 9. Uważam, że Sławomir Bielicki ma rację.
20.05.2009 19:28
Andrzej Hubert Bartha
Użytkownik
Data: 22.01.2014 Komentarzy: 10
Piłsudskiego 27
Nie czytając komentarzy byłem przekonany i jestem nadal,że zdjęcie jest zrobione od strony stacji kolejowej z wysokości pierwszego piętra,a więc z nr 2. Po lewej widać fragment domu nr 9,a w głębi po lewej kontur domu z dwoma kominami i dużą płaską ścianą bez okien.Dom ten zburzono w sierpniu 2013 roku,a był wybudowany w roku 1930 przez Antoniego i Jadwigę Graff - adres to Piłsudskiego 27,a wymienieni to moi dziadkowie.
Na rogu ul.Fortowej (Strażackiej) stoi słup energetyczny w kształcie litery A.
30.01.2014 20:01
Wojciech Szymański
Go¶ć
wskazĂłwka
Polecam zdjęcie "Rembertów, wrzesień 1939", tu, na tej stronie w dziale "Życie społeczne", folderze "Wydarzenia historyczne". Przedstawia ono niemiecki tabor konny wjeżdżający na Poligon.