Zaawansowane szukanie
Rejestracja
Uytkownik:

Haso:

Zalogowa automatycznie przy nastpnej wizycie?

» Zapomniaem hasa
» Rejestracja
Losowe zdjcie

Rembertów, lata 50-te
Rembertów, lata 50-te
Komentarzy: 0
Go


Czy to ruiny fortu XIII Kawęczyn?

Czy to ruiny fortu XIII Kawęczyn?
Komentarz: Czy ktos jest w stanie rozpoznać czy to moga być pozostałosci fortu Kawęczyn który jeszcze do czasów okupacji znajdował sę na terenie stadionu i terenów rekreacyjnych przy ul. Strażackiej
Poniżej zbliżenie terenu "za fortem", ponieważ zdjęcie mogło być zrobione w kierunku północnym, po prawej stronie byłyby wtedy zabudowania Karolówki przy ul. Strażackiej, a samotny dom po lewej stronie to okolice ul. Roty
Zdjęcie pochodzi z 1915 roku.
Data: 08.10.2011 09:27
Wywietle: 7950
Ocena: 5.00 (2 gosw)
Doda: biesław

Autor: Komentarz:
Tadeusz Nawrot
Go
wspomnienia o forcie

To zdjęcie może pochodzić z wysadzonego w trakcie I Wojny Światowej fortu na Karolówce. Znajdował się w zakolu dzisiejszej ulicy Strażackiej. Mniej więcej tam gdzie znajduje się obecny drewniany budynek w którym więziono jeńców radzieckich.(ich groby znajdowały się w pobliżu stacji Rembertów w lesie znajdującym się obok torów). Pamiętam, że w miejscu fortu znajdowała się ogromna "dziura w ziemi". Widoczne były mury z cegły i wnęki po dawnych kazamatach. Ostrożnie podchodziłem do samej krawędzi ponieważ była tam "przepaść" o głębokości kilku pięter. Nie pamiętam szczątków betonowych konstrukcji. Co prawda są one bez zbrojenia, co może sugerować czasy z XIX wieku gdy jeszcze jego nie stosowano. (na terenie Polski pierwszy mostek żelbetonowy postawiono we Lwowie na wystawie przemysłowej w 1912 r.)
Puste tereny w okolicach fortu to Karolówka a także tam gdzie istnieje ulica Czwartaków. To były nieużytki i tereny rolnicze. Tam zbierałem ulęgałki "daleko od domu" Niewiele domów było przy ul. Zawodowej, praktycznie to była najdalsza zabudowa osady. Powstawały na terenach rolnych Łapińskich. Tam gdzie dziś stoi budynek liceum był teren podmokły z pozostałościami polodowcowymi, morennami dennymi, hałdami piasku. Na Karolówce widziałem niezamieszkałe, kurne chaty bez komina
Na podstawie zdjęć sądzę, że aparat skierowany był na północny wschód. Wykluczony kierunek na Kawęczyn oraz na zachód - brak kompleksu leśnego. Wielki obiekt, prawdopodobnie znajdował się w poza obszarem rolnym (stodoła?). Mniej więcej w tym obszarze istniał w latach trzydziestych duży koński targ . Budynki po prawej stronie, to mogą być zabudowania dzisiejszej ul. Paderewskiego dawniej Karolówki. Pasują do tego obrazu moje wspomnienia o poważnej odległości od przedpola fortu, do ówczesnej wsi. Pasuje na planach położenie późniejszej drogi a potem ulicy Pięknej, dziś Zawodowej. Trochę zaskakuje wygląd, otynkowanych budynków? Nie pasują do moich wspomnień. To była drewniana zabudowa ale może czas zatarł wspomnienia.
10.10.2011 12:39  
Leon Chrościcki
Go
Fort

Jest duże prawdopodobieństwo, że na zdjęciu są pozostałości fortu. W latach 40 -tych na północ i północny zachód od fortu były płaskie pola w kierunku Czwartaków i Paderewskiego.
Pozdrawiam
Leon Chrościcki
20.10.2011 12:20  
Ch.
Go
Fort tak, ale...

To raczej ruiny Fortu VI "Okęcie". Pod takim opisem przynajmniej identyczne kadry pojawiają się na pruskich feldpostach. Betonowych elementów raczej nie należy się spodziewać po tej stronie Wisły. I na koniec, Fort Kawęczyn nie miał numeru, tym bardziej nie XIII.
28.01.2012 00:40  
biesław
Uytkownik

Data: 05.09.2008
Komentarzy: 38
wątpliwosci

Są oczywiście wątpliwości. To zdjęcie jest podpisane "Pierwsza wojna światowa. Front Wschodni. Zniszczony fort i pusty krajobraz na Pradze, w pobliżu Warszawy. 1915" Po tej stronie Wisły w fortach Kawęczynie, Wawrze i Beniaminowie mogł być już stosowany beton, bo w tym czasie dobudowywano też betonowe stropy i kaponiery do zbudowanego ok 10 lat wcześniej fortu Okęcie (w większosci ceglanego). Fort Okęcie nie był tak zniszczony i przetrwał w duzej częsci do dzisiaj, zostału wysadzone tylko kaponiery.
28.01.2012 18:24 Offline biesław
Ryszard Abramowski
Go
Fort Kawęczyn

W latach 60-tych KADRA Rembertów rozgrywała tam mecze piłkarskie. Boisko było za drewnianym budynkiem. Plac do gry określany był powszechnie jko FORT. Natomiast powojenny FORT Rembertów usytuowany był na terenie Jednostki Wojskowej na ul. Marsa. Na przeciw przedwojennej Fabryki Pocisk.W FORCIE na Marsa wykonywane były sądowe wyroki śmierci na wojskowych jeszcze w latach osiemdziesiątych. Przedwojenny adres FORTU Rembertów to ul Strażacka, teren na przeciw nowego stadionu KADRY Rembertów.
01.05.2017 17:23  



Poprzednie zdjcie:
Gdzie odbyła się ta defilada?  
 Nastpne zdjcie:
Gdzie stoi ten dom?

 

   

Materiay zdjciowe uyte na stronie dawnyrembertow.pl pozostaj wasnoci ich wacicieli
i zostaly uyte jedynie w celach edukacyjnych.

Powered by 4images 1.9
Translation by Pawe Szybiak
Copyright © 2002 4homepages.de